PRZEMYSŁOWE POWŁOKI ANTYGRAFFITI

Czym usunąć graffiti - skuteczne i trwałe sposoby

123

Graffiti - dla jednych cecha charakterystyczna dużych miast, a nawet element sztuki; dla innych przykład niszczenia budynków. Niezależnie od krążących opinii, niektóre z pojawiających się rysunków wpływają negatywnie na wygląd ulic. Jak pozbyć się niechcianego napisu? Czy istnieją sposoby, by zrobić to skutecznie, a przy tym ekonomicznie?

Zanim zaczniesz

Przed rozpoczęciem czyszczenia, należy zastanowić się, z jakim podłożem mamy do czynienia. Określenie rodzaju powierzchni jest bardzo ważne, bo ma wpływ na późniejszy dobór zastosowanej metody i użytych środków. Powierzchnie wrażliwe wymagają kompleksowej, ale delikatnej ochrony, z kolei chropowate, chłonne ściany potrzebują mocniejszego wsparcia. Warto też zastanowić się, że czy na budynku nie zastosowano wcześniej specjalistycznych środków ochronnych, takich jak impregnat, czy farba. Jeśli tak, oczyszczanie będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli nie - zachęcamy do zastosowania ich w najbliższym czasie.

Malowanie, a może woda?

Gdy graffiti posiada niewielkie rozmiary i zostało wykonane sprayem niskiej jakości, najprostszym rozwiązaniem może okazać się zamalowanie zniszczonej powierzchni. Główne zalety tej metody to niski koszt oraz szeroka dostępność. Niestety, sporym kłopotem może okazać się dobranie właściwego koloru farby i dokładne zakrycie wszystkich szczegółów.

Kolejną, często stosowaną metodą jest czyszczenie powierzchni za pomocą wody. Ta szybka i efektywna propozycja, powinna jednak zostać wykonana przez specjalistę. Złe dobrane parametry strumienia, takie, jak jego ciśnienie i szybkość przepływu, mogą spowodować uszkodzenie ściany i odpadanie jej kawałków.

Skuteczna metoda - środki chemiczne

W przypadku trwałego, niezmywalnego wodą graffiti możemy wykorzystać specjalistyczne środki chemiczne, dopasowane do rodzaju powierzchni. Stosując je zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta, uzyskamy spektakularne efekty, i to nawet w przypadku powierzchni trudnych, takich jak cegła i beton. Dodatkowym wzmocnieniem dla tego typu produktów jest oczyszczanie mechaniczne, wykonywane odpowiednim narzędziem.

 

123