PRZEMYSŁOWE POWŁOKI ANTYGRAFFITI

Co to jest hydrofobizacja i w jakim celu stosuje się ten zabieg?

123

W naszej ofercie mogą Państwo odnaleźć specjalne preparaty hydrofobizujące. Można je stosować do hydrofobizacji różnego rodzaju podłoży (np. betonowych, żelbetowych, ceglanych czy drewnianych). Najczęściej wykorzystywane są w budownictwie drogowym, mostowym, kolejowym, a także ogólnym. Dzięki ich zastosowaniu obrabiana powierzchnia staje się odporna na wnikanie w nią wody i zanieczyszczeń. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, na czym polega hydrofobizacja i po co jest wykonywana.

Czym jest hydrofobizacja i po co się ją stosuje?

Hydrofobizacja jest to proces nadawania powierzchniom właściwości hydrofobowych, czyli odpychających wodę. Powierzchnie, na których wykonano zabieg hydrofobizacji, stają się odporne na wchłanianie wody i innych zanieczyszczeń. Dzięki niej stają się one odporne na wnikanie wody w głąb ich struktury oraz na brudzenie się. Woda, która bez oporu przenika w jakiś materiał, z czasem doprowadza do rozwoju w nim pleśni, grzybów, mchów albo glonów. Te mikroorganizmy mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ u wielu osób wywołują reakcje alergiczne, a nawet choroby układu oddechowego. Mogą być także powodem takich problemów jak odpadanie tynków czy niszczenie ścian. Zastosowanie preparatów hydrofobizujących sprawia, że powierzchnie są zdrowe i czyste, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na ich częstym serwisowaniu, naprawach oraz czyszczeniu.

Jakie jest zastosowanie preparatów hydrofobizujących?

Zabezpieczanie różnorodnych powierzchni przed szkodliwym wnikaniem w ich struktury wilgoci i wody jest wykorzystywane w wielu miejscach. Najczęściej zabezpiecza się w ten sposób materiały, które charakteryzują się chłonnością, czyli np. beton, piaskowiec, żelbet, zaprawy i tynki cementowo-wapienne, cegły silikatowe. Dzięki ich zastosowaniu impregnowana powierzchnia już po dwóch godzinach od aplikacji staje się odporna na wchłanianie wody. Oprócz wodoodporności powierzchnia staje się odporna na działanie czynników atmosferycznych, wnikanie różnych szkodliwych substancji (np. roztworów soli), promieniowanie UV, a także mróz. Preparaty, jakie mamy w swojej ofercie, są najwyższej jakości, dzięki czemu zabezpieczana powierzchnia zachowuje przepuszczalność pary wodnej i nie zmienia swojego pierwotnego wyglądu.

 

 

123