PRZEMYSŁOWE POWŁOKI ANTYGRAFFITI

Jak usunąć skutecznie usnąć graffiti?

Graffiti uznaje się za formę sztuki. Nic dziwnego – prace najzdolniejszych grafficiarzy naprawdę wzbudzają zachwyt. Złą opinię o tej formie ekspresji wyrabiają grafficiarzom wandale, którzy nielegalnie mażą elewacje budynków i zostawiają na nich wulgarne hasła, czy niezbyt udane grafiki. Niszczenie budynków i innych obiektów jest prawdziwą zmorą wielkich miast, a często też zwykłych przedsiębiorców i osób prywatnych. Jak najłatwiej pozbyć się niechcianego grafitti?

Specjalne środki

Rzeczą, której nie należy robić, to usuwanie bohomazów zwykłym rozpuszczalnikiem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tylko rozmaże on farbę, a do tego zostawi nieestetyczne plamy wokół „dzieła”. W najgorszym przypadku może też zniszczyć powierzchnię elewacji. Do usuwania grafitti używa się specjalnych środków, których skład tworzony jest tak, by był maksymalnie skuteczny w walce z farbą w sprayu. Środki do usuwania graffiti mają różną moc działania i różne konsystencje. Do usuwania farby z powierzchni chłonnych lepiej sprawdzi się środek w żelu niż w płynie. Przed zakupem warto poradzić się dostawcy tego produktu, jaki typ wybrać, by skutecznie usunąć farbę, a jednocześnie nie zniszczyć elewacji.

Lepiej zapobiegać

W miejscach, w których działalność wandali regularnie się powtarza, warto zadbać o zabezpieczenie elewacji przy pomocy specjalnej powłoki antygraffiti. Powłokę nakłada się na elewację jak zwykłą farbę. Jest ona niewidoczna i nie wypływa na wygląd ścian. Jej skład sprawia, że farba nie wnika na powierzchnię ścian. Jeśli na elewacji w nocy powstanie jakieś „dzieło”, rano wystarczy zetrzeć je z powłoki, nie wkładając w pracę większego wysiłku. W ten sposób nie tylko chronimy swój obiekt, ale także zniechęcamy grafficiarzy do wandalizmu. Gdy ich dzieła szybko znikają z przestrzeni miejskiej, zniechęcają się do malowania w danym miejscu. Na rynku dostępne są powłoki jednorazowe, ale także takie, które chronią ściany przed wieloma atakami.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.