PRZEMYSŁOWE POWŁOKI ANTYGRAFFITI

Rodzaje powłok antygraffiti

123

Właściciele i zarządcy budynków i infrastruktury miejskiej często borykają się z problemem grafficiarzy. „Ozdabiają” oni ściany blokowisk, filary mostów i budynki gospodarcze dziełami o wątpliwym poziomie. Czasami usunięcie bohomazów jest bardzo trudne. Farba wchłania się głęboko w elewację i aby usunąć namalowany obraz, trzeba potraktować ją rozpuszczalnikami lub innymi substancjami, które po prostu ją niszczą. Dlatego coraz więcej osób zabezpiecza powierzone pod ich pieczę nieruchomości stosując powłoki antygraffiti. Jakie rozróżniamy ich rodzaje?


Powłoki czasowe

Powłoki czasowe nazywane są powłokami traconymi. Jak działają? Ochraniają one elewację budynku przed „wsiąkaniem” w nią farby. Gdy pewnej nocy pojawi się na niej „dzieło”, powłokę zmywa się wraz z graffiti. Aby ponownie chronić budynek, należy nałożyć nową powłokę. Jeśli graffiti nie pojawia się w danym miejscu zbyt często, jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Można nimi malować cegły, beton, kamień naturalny czy tynk.

 

Powłoki półtrwałe

Powłoki półtrwałe starczają na określoną liczbę zmywań. Przeważnie oznacza to od 2-5 cykli usuwania graffiti. Graffiti usuwa się z powłoki zwykle przy użyciu środków chemicznych. Minusem powłok półtrwałych jest to, że każde kolejne usunięcie graffiti jest coraz trudniejsze.

Powłoki trwałe

Powłoki trwałe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i preparaty chemiczne. Dzięki nim farba nie może dostać się w głąb podłoża. Graffiti usuwa się z nich szybko i łatwo przy pomocy specjalnych środków zmywających. Powłoki adhezyjne zabezpieczają też budynek przed działaniem klejów. Oznacza to, że szybko da się z niego usunąć ponaklejane, niechciane plakaty. Powłoki trwałe są odporne na warunki atmosferyczne, a elewacje nimi pomalowane wolno myć nawet myjką wysokociśnieniową – nie zmyje ona powłoki. Łatwo się je aplikuje na ściany. Chociaż najchętniej kupowane są powłoki bezbarwne, możemy wybierać pomiędzy powłokami dającymi efekt matu, połysku lub mające konkretny kolor. Powłoki trwałe są najdroższe, lecz najskuteczniejsze.